Jak dotrzeć,co zobaczyć,gdzie spać - MAROKO.





JAK SIĘ DOSTAĆ DO MAROKA:

Do Maroka z Katowic dotarliśmy lotem wyczarterowanym od linii lotniczej Enter Air. 
To dobry, bezpośredni sposób dostania się na lotnisko w Agadir, ale co najważniejsze dość tani.
Na stronie linii lotniczych  znajdują się zawsze najbliższe oferty lotów do popularnych miejsc typowo wakacyjnych, również do wspomnianego Agadiru.
Czartery wynajmowane są głównie przez duże biura podróży,bardzo często jednak się zdarza, że miejsca zostają i loty kupić mogą chętni spoza biura.
>>>>sprawdź>>>> tutaj link do enter air

Inne opcje to loty kombinowane korzystając np z tanich linii lotniczych Ryanair lub Wizzair.
Wiąże się to jednak z przesiadka w jednej ze stolic europejskich, na przykład: z Warszawy do Fezu przez Brukselę Charleroi lub z Warszawy do Agadiru przez Londyn Stansted.
 To samo możemy zrobić z Krakowa, Katowic, Poznania. Trzeba troszkę poszperać, pospisywać  godziny połączeń i za naprawdę niewielkie pieniądze możemy znaleźć się w Maroko.
Zdarzają się okazje, że w sumie za 4 loty zapłacimy tylko 200zł.
 Warto  także sprawdzać ceny linii lotniczych  LOT, LUFTHANSA, KLM- często  są promocje!!!

Transport na miejscu:


Po Maroku szybko i sprawnie można poruszać się koleją. Łączy ona wiele dużych miast np. Casablankę, Fez, Rabat, Marrakesz,Meknes, Tanger .Podróże nie są drogie, a bardzo komfortowe.
Dla przykładu podróż z Marrakeszu do Fez kosztuje 200 dh, a z Fez do Rabatu 85 dh.

<<<<rozkład>>>>

Najbardziej jednak popularnym i najczęściej wybieranym środkiem transportu są autobusy.
Dojeżdżają praktycznie wszędzie, a obsługiwane są przez państwowe linie CTM, liczne prywatne firmy oraz należące do kolei państwowych autokary firmy  Supraturs, zastępujące pociągi na niektórych trasach.
Kursują z Marrakeszu na południe np do Agadiru,Dachli, Warzazat, z Casablanki przez Rabat do Tetuanu, z Casablanki przez Fez do uroczego miasta An Nazur.
Poniżej linki, gdzie znajdziecie trasy i   aktualne ceny.

>>>CTM>>>,   <<<Supraturs>>>

Turyści bardzo często wybierają jeszcze jeden środek transportu tzw. beczki czyli grand taxi, prywatne osobówki, przeważnie mercedesy, które na swój pokład potrafią zabrać 6 osób. Jadą jak zbierze się odpowiednia ilość chętnych. Często ich postoje znajdują się w niedalekiej odległości od dworców. Ceny troszkę wyższe od autobusowych ale czas przejazdu n pewnych trasach nieporównywalnie szybszy.

Po pustyni koniecznie przemieszczamy się wielbłądami:))







Waluta:

Dla waszych przeliczeń wszystkie ceny podaje  w dirham- walucie marokańskiej, często można płacić w euro, aczkolwiek przelicznik bywa niekorzystny.

Aktualnie 100 DH to ok 40 zł.


Cennik:  

Spotkałam się z tym, że za tę samą rzecz zapłaciłam  różnie, w zależności gdzie się aktualnie znajdowałam.

Przeglądając mój notatnik okazało się, że na południu Maroka, na samej pustyni, było najtaniej. Najdrożej natomiast w kurorcie nad Atlantykiem, w Agadirze.W miastach np Marrakeszu ceny były wypośrodkowane miedzy wyżej wspomnianymi. I tak np.

potrawa marokańska tadżin ( od 40 dh na pustyni, do 80 dh w Agadir ( porcja dużo mniejsza),

kawa czarna- 8dh - 20dh
woda mineralna duża- 8dh -12dh
woda mineralna mała- 2dh - 4dh
woda mineralna w restauracji- 20dh
coca- cala w restauracji- 10dh
paczka daktyli- 15dh
wino szare w sklepie Agadir- 49dh
piwo casablanka -22dh

Noclegi w Maroku:


ciągu naszego pobytu w w tym uroczym państwie spaliśmy bodajże w 6 czy 7 różnych hotelach na trasie. Wiele z nich była w porządku, dwa są nawet godne polecenia, niestety bywało i tak, że miejsca hotelowe nie były  warte swej ceny.
Na szczęście ceny noclegów w Maroku  nie są wygórowane, więc spokojnie jedną czy dwie noce można spać w hotelach z wyższej półki, które w przyszłości będziemy wspominać z sentymentem.
Dla przykładu zwykły, nie cieszący się dobrymi opiniami hotel w centrum popularnych miejscowości różni się kwotą wyższą tylko o  100 dh za noc,  od tego niezwykłego, polecanego, z pysznym jedzeniem, nieco na obrzeżu. 
Co wybrać? Oczywiście każdy wybiera co chce,ale kilka moich sugestii nie zaszkodzi.


Zagora - dosłownie w środku lasu palmowego hotel RIAD SOLEIL DU MONDE , RAD DAR SOFIAN czy DAR PIENATCHA.




Zagora


Erfoud  posiadający bardzo dobre opinie LA ROSA DU DESERT


Merzouga- w samym środku pustyni, przy Erg Chebii noclegi na campie  KSAR HASII LABIED-MARHABA CAMP lub czysty, polecany KASBAH MOHAYLT lub MAISON MERZOUGA GUEST HOUSE


Warzazate-  DAR BLADI, DAR BERGUI, HOTEL OSKAR w wytwórni filmów ATLAS- polecam chodż bardzo skromny, ma dobre jedzenie i wytwórnie filmową za płotem, na jedną noc w sam raz. W mieście tym nie polecam hotelu  QUARZAZATE LE RIAD- brudny, wymagający solidnej renowacji, szkoda wydanego dirhama.


Agadir - polecane droższe ( ok 80 euro/noc) to np DAR MAKTOUB, tańszy ATLANTIC HOTEL( 50 euro/noc)


Marrakesz - tutaj ceny bardzo zróżnicowane i wyższe niż ich odpowiedniki na południu Maroka.
Polecane np w medinie( starej części ) RIAD KHAL, RIAD FARHAN czy HOTEL SPA RIAD DAR EL AILA.
Poniżej 50 euro/ noc- RIAD SPA SINDIBAD, RIAD LAILA,RIAD DAR OUREKA.




Co koniecznie zobaczyć w Maroko:


Dla mnie ważne było zobaczenie znanych i mniej znanych lecz godnych zobaczenia miejsc w Maroku, ale przede wszystkim  przeżycie kilku rzeczy, które zawsze i wyłącznie kojarzyły mi się z tym państwem.

Po pierwsze zobaczyć marokańską Saharę (każda jej część jest niesamowita) i przejechać się w wielbłądziej karawanie na jednych z najwspanialszych wydm pustynnych

Po drugie zapuścić się w zaułkach medyny, najlepiej w Marrakeszu, spędzić tam czas na podglądaniu rzemieślników, próbować lokalnych przysmaków, targować się  robiąc zakupy (  dostać tam można piękne rzeczy, dodatki dla wnętrza lubiącego oryginalność)



ulice Marrakeszu






Po trzecie wziąć udział w  koncercie lub przedstawieniu, chociażby na słynnym Dzemaa el-Fna, gdzie co wieczór plac tętni życiem, ocieka zapachami, ma tysiące  barw. Sprawia niesamowite wrażenie, czasem nie do pojęcia dla nas, Europejczyków.


I najważniejsze  rozmawiać z  mieszkańcami Maroka. Poznać  Tauregów

 ( dlatego wybrałam południe tego kraju), ludzi pustyni o błękitnych oczach i jasnych włosach, których spotkać można  między Marrakeszem a państwem Mauretania, ,Mali, Burkina Faso.



Warzazate-nasz przewodnik-aktor statysta m.i.n w Gladiatorze


kelner w jednej z knajpek na pustynii


Aisha-znajoma z Senegalu

Gdzie warto dojechać: 

Góry Atlas i Antyatlas- jeżeli ktoś nie lubi lub po prostu nie ma czasu by zapuścić się w góry, fajnie jest chociaż przejechać się autostradą górską, zaliczając jedną ze słynnych przełęczy np Tizin-Tiszka a ( na wysokości 2260 m.n.p.m), która łączy Marakesz z Warzazat

.Na wysokości 1600m.n.p.m wioska Taddert - bardzo widokowa, obok wiedzie droga do ruin kazby w Telouet.



TIZIN-TISZKA





Sklep z biżuteria w Górach Atlas




Dolina rzeki Dades- spotkamy tu niesamowite kolory zieleni dolin i czerwień gór , formacje skalne o różnych kształtach, zwane przez miejscowych "wzgórzami ludzkich ciał".

Wędrówkę watro rozpocząć w niewielkim miasteczku Boumalne, słynącym z uprawy róż i produkcji perfum.


Wąwóz Todra- nieopodal Dades umiejscowiony jest Todra , zamieszkany niegdyś przez marokańskich Żydów. Krajobraz jest tu bardziej surowy niż w Wąwozie Dades.
Wąskie dno doliny otoczone jest 300 metrowymi ścianami skał.
Jest to popularne miejsce wakacyjnego odpoczynku dla wielu rodzin z dziećmi.


Wąwóz Todra

Dolina Draa - jedna z oaz rzecznych południowego Maroka, jej dnem biegnie droga łącząca Warzazat z Zagorą.
Na jej trasie zobaczyć można pustynie kamienista ( hamada), zbaczając z drogi sztuczny zbiornik wodny al- Mansur az-Zahabi ( raj  dla lubiących  obserwować ptaki), pasmo górskie Dżabal Saghru
( przełęcz ze wspaniałymi widokami).
Po drodze  wiele palmowych gai, kasby- fortece zbudowane z suszonej na słońcu gliny, ufortyfikowane wsie- ksary ( najładniejsze w Tamnougalt i Tine Zoukine.
Zbaczając nieco w bok od głównej drogi dojechać można do wodospadów Dara.



Dolina Draa



Miasto Warzazat ( Quarzazate)- założone pod koniec lat 20 minionego stulecia przez Francuzów, miasto słynące  z fabryki kina, wytwórni Atlas, ufundowanej przez Mahometa Belghn.

 Cała wytwórnia zajmuje obszar 20 ha, posiada muzeum z wieloma rekwizytami, scenografią np są egipskie grobowce, koloseum, tybetańskie świątynie.







kazba Taourit w Warzazate



wytwórnia Atlas w Warzazate


Najsłynniejsze produkcje wytwórni Atlas to: Gladiator,  Klejnot Nilu ,Mumia, Książe Persji, Ostatnie kuszenie Chrystusa czy Kundun-życie Dalajlamy.
W mieście tym warto zwiedzić kasbę Taourirt- jedna z najpiękniejszych w Maroku, udostępniona częściowo do zwiedzania.

Miasteczko Taroudant-  tzw. mały Marrakesz, warto przejść się starówką i zobaczyć tamtejszy targ, wejść do ogrodów pałacu Salam ( dawna siedziba możnowładcy)


TAROUDANT


Taroudant




Wejście do ogrodów w Taroudant


 Ksar Ait Benhaddu -  jeden z najlepiej zachowanych ksarów tej części Maroka, położony na stromej skale, 30 km od Warzazat, wpisany jest na listę Unesco.
Na terenie ksaru kręcono wiele scen do filmów, nadal mieszka tam kilka rodzin.







ksar Ait-Beeinhaddu



Erfoud- miasteczko jest dobrym punktem wypadowym do piaszczystych wydm Merzougi, w październiku odbywa  się tutaj święto daktyli z wielkim bazarem, wyścigami wielbłądów, wyborami królowej daktyli itp.


Merzouga- wioska, a wokół niej słynny Erg Chebbi, o dlugości 22 km i wysokości 150 m.
Organizowane są tam karawany na wielbłądach,, jazda motocyklami czy samochodami terenowymi, kąpiele piaskowe, zjazdy na desce.



erg Cherbi


erg Cherbi


Marrakesz-  koniecznie do odwiedzenia stara część miasta medyna ze słynnymi sukami ( targami) otoczona murem o długości 12 km, posiada 8 bram, najpiękniejsza z nich to Bab Aguenaou.,
Plac cudów-  Dżema el- Fna





Dżema el -Fna-Marrakesz

Ogrody np  Majorelle'a - niegdyś własność słynnego projektanta  Ives Saint  Laurenta.


Meczet Kutubija- największa tego typu budowla na świecie.


meczet Kutubija- Marrakesz





Medresa Ben Jusufa- największa szkoła koraniczna w Maroku, wzniesiona w 1570 roku, można zwiedzać. Pięknie ozdobione kolumny, kolorowe kafle.Sklepienie z 24 okienkami i koronkową sztukaterią.



w madresie Ben Jusufa






Komentarze

Popularne posty